Yeditepe Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği

Çalışma saatlerimiz : Pazartesi-Cumartesi 09:00-17:00
  İletişim : 0216 578 4051-4054

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Koldan gelen bir sinir ve kas bağları el ayasının tabanında, bilek bölgesinde dar bir kanal ya da tünelden geçerek ele ulaşır. Bu dar kanala Karpal Tünel adı verilir, karpal tünelin içinden geçen sinir ise Median Sinir olarak adlandırılır. Karpal tünel sadece median sinir ve kas bağlarının sığabileceği kadar bir genişliğe sahiptir. Kanal içinde yer kaplayan herhangi bir oluşum ya da şişlik içindeki dokuların sıkışmasına neden olur. Median sinirdeki bu sıkışma sinirin uyardığı bölgelerde uyuşma ve keçelenme şikayetleri ile kendini belli eder. Median sinirin karpal tünelde sıkışması ile ortaya çıkan bu tablo Karpal Tünel Sendromu olarak adlandırılır.

 

 

Karpal Tünel Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Karpal Tünel içinde yada çevresinde irritasyona enflamasyona sıvı birikimine ya da anormal doku büyümesine yol açan aşağıdakilerden herhangi bir sebep Karpal Tünel Sendromunu oluşturabilir. Elin bileğin yada parmakların tekrarlayıcı hareketleri aşırı bilgisayar kullanımı, el aletleri) ,titreşim yapan cihazların kullanımı, kemik kırıkları, Diyabet, böbrek Hastalığı, Hormonal sebepler, Gebelik, Menopoz, Hipotiroidizm, sayılabilir.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri nelerdir?

Karpal Tünel Sendromu bir ya da her iki elde kola da uzanabilen belirtilere yol açar. Belirtiler tünel içindeki sinirin sıkışmasından kaynaklanır. Bu sinir başparmak, işaret orta ve yüzük parmağının yarısının duyusunu sağlar. Aynı zamanda işaret parmağını küçük parmağa yaklaştıran ve işaret parmağını bir daire içinde hareket ettiren kas grubunu uyarır.

 • İlk üç parmak ve dördüncü parmağın yarısında karıncalanma, yanma ve hissizlik
 • Aşağıdaki durumlarda artan bilek, el ve parmak ağrısı
  • Bilek, el veya parmak hareketi
  • Uyku (Semptomlar sizi uyandırabilir)
 • El hareketlerinde güçsüzlük ya da sakarlık
 • Yakalama gücünde azalma
 • Baş parmakla küçük parmağa dokunmada güçlük
 • Eldeki şeyleri sıklıkla düşürme
 • Kola doğru yayılan ağrı

 

Teşhis nasıl konulur?

Teşhis klinik muayene ve ek olarak EMG ile konur.

 

Tedavisi nasıl yapılır?

Karpal tünel Sendromu varlığında değişik tedavi alternatifleri mevcuttur. El elbileği splinti ile parmaklar, el ve bileğin doğal pozisyonlarında hareketinin engellenerek dinlendirilmesi karpal tüneldeki basıncı azaltmada oldukça etkili bir yöntemdir. Ağrının azalmadığı durumlarda bilek içine küçük dozda kortizon ya da lokal anestezik enjeksiyonu yapılabilir.

Ağrıyı ve enflamasyonu gidermek amacıyla çeşitli steroid olmayan antienflamatuar ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Hamile kadınlarda bu ilaçlar mutlaka hamileliği takip eden doktorun önerisi ile kullanılmalıdır. Israrcı olgularda küçük bir cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

 

 

Karpal Tünel Sendromu Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Bu işlem hastanede yatmayı gerektirmeyen, ayaktan lokal anestezi ile yapılan günübirlik müdahaledir. El ayasında bileğe yakın bir alandan yapılan yaklaşık 2 cm lik küçük bir kesi ile sıkışmaya neden olan bağ dokusu rahatlatılır. İşlem sonrası hasta 4-6 hafta içinde tamamen normale döner.

 

Karpal Tünel Sendromu Cerrahisi Sonrasında Ortaya Çıkan Komplikasyonlar Nelerdir?

Karpal tünel cerrahisi sonrasında komplikasyon görülme olasılığı oldukça düşüktür. Bunlar arasında lokal anesteziye bağlı komplikasyonlar, enfeksiyon, tendon yapışması-yaralanması, tekrarlayan sinir sıkışması görülebilir.

 

Doç. Dr. Gökhan Meriç